اتفافات مسابقه داماش و نیروی زمینی که اشتباهات مسلم داوری منجر به شکست تیم محبوب رشتی شد هنوز از خاطر هواداران داماش نرفته است و بدون شک سالها به عنوان یک عقده از سوی رشتی ها در فوتبال ایران باقی می ماند.

در غیاب استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدئویی این ضعف برای فدراسیون باقی می ماند که برگزاری یک مسابقه منجر به بی عدالتی و حذف یک تیم را فراهم کرده است. طوری که هم اکنون تعلیق تیم داماش را فراهم کرده و شاید به جزء انصراف از فینال جام حذفی، باعث خروج مالکان فعلی از تیمداری و انحلال این تیم را نیز رقم بزند.

در برابر چنین وضعیتی که امیدهای جوانان شهر به ناامیدی رسیده است از نظر فوتبالی کار خاصی نمی توان کرد. مساله تبانی یکی از تیمهای صعود کننده لیگ دو به بایگانی سپرده شد و برای اثبات احتمال تبانی در مسابقه داماش و نیروی زمینی هیچ سندی وجود ندارد.
شاید تنها چاره کار برای احقاق حق داماش امکان اضافه کردن تیمهای لیگ یک در فصل آتی باشد که اگر جدی گرفته شود امکان آن از نظرقانونی وجود دارد.

شیوه کاهش یا اضافه شدن تیمها در دسته های مختلف به سازمان لیگ مرتبط است که می تواند لیگ آینده را با ۲۰ تیم برگزار کند.
گفتنی است فصل اخیر لیگ یک نیز قرار بود با ۱۸ تیم برگزار شود که با انصراف نفت تهران و کنارگذاشتن ابومسلم با ۱۶ تیم ادامه پیدا کرد و تنها یک تیم به لیگ دو سقوط کرد.

این پیشنهاد در صورتی جدی ترمی شود که هیات فوتبال گیلان نسبت به پیگیری آن اقدام عملی کند و هواداران رشتی نیز از آن حمایت کنند. فدراسیون فوتبال نیز باید نسبت به این پیشنهاد به طور عادلانه و منطقی بررسیهای خود را انجام دهد و نسبت به عواقب عدم صعود داماش با داوری ضعیف پاسخگو باشد./

 

سامان بدر – گیل خبر