وارش اسپرت – تارنمای هواداران داماش گیلان : با گذشت چند روز از داربی گیلان ، مطمئنا هیجانات ناشی از این مسابقه در بین هواداران دو تیم تا حد زیادی فروکش کرده است . تصمیم گرفتیم تا در مطلبی با عنوان "+داربی" به چند مورد از مسائل مربوط به داربی و دو تیم داماش و ملوان به شکل خلاصه بپردازیم .

 

* تغییر نام و تیم های پایه

موردی است که همواره هواداران ملوان به آن اشاره دارند و البته شاید کمتر کسی در بین هواداران دو تیم باشد که مسائل جانبی مثل خصوصی بودن تیم های رشت را مد نظر قرار دهد . ملوان از پایه با حمایت نیروی دریایی که ارگانی نظامی و دولتی است بنیان نهاده شد و تا به امروز نیز این ارگان همواره حامی و مالک اصلی ملوان انزلی بوده است .

یکی از مهمترین مزیت های حمایت نیروی دریایی از ملوان به غیر از بازیکن سرباز عدم تغییر نام این تیم بوده است در حالی که تیم های رشت همواره از حمایت های دولتی به شکل مستمر برخوردار نبوده اند و طی دهه گذشته نیز هیچ گونه کمک دولتی را دریافت نکرده و کاملا به شکل خصوصی اداره شده اند، حال آنکه همچنان تیم ملوان به غیر از اسپانسرهای خود از کمک های مالی استانداری و دولتی استفاده می کند .

هر چند بیشتر داربی های گیلان مثل همین داربی اخیر با حضور نود درصدی بازیکنان بومی در دو تیم همراه بوده است اما همواره هواداران عام دو تیم به این فکر می کنند که چرا ملوان در عرصه جذب نیروهای مستعد استان در بخش پایه موفق تر از تیم های رشت عمل کرده در جواب باید بگوییم در کنار برخی کم توجهی ها در تیم های پایه، یکی دیگر از مزیت های برخورداری ثبات مالکیت و مدیریت در سایه نیروی دریایی، سرمایه گذاری بهتر بر روی تیم های پایه و جذب استعدادهای استان است در حالی که همین مسئله عدم ثبات در مالکیت و مدیریت باشگاه های رشت باعث شده تا در رده پایه به ثبات لازم نرسد.

همانطور که همه می دانیم طی چند سال آینده باید تمامی تیم های ایران به شکل خصوصی اداره شوند و حال باید دید در آنصورت وضعیت برخی تیم های کاملا وابسته به دولت از جمله ملوان به کجا خواهد رسید.

 

متن کامل در ادامه مطلب

هواداران داماش

 

* داربی ها

ملوانی ها به تفاوت فاحش در پیروزی های ملوان در برابر تیم های رشت طی سالیان گذشته اشاره دارند .در حالی که طی برگزاری مسابقات لیگ برتر ملوان سه بار موفق به شکست پگاه و داماش شده است و داماش نیز یک بار درمقابل این تیم به پیروزی رسید و سایر بازیها نیز با نتیجه مساوی خاتمه پذیرفت .

 

پس از پایان دربی روز جمعه که موقعیت های فراوان داماش یکی پس از دیگری با بدشانسی و ناداوری از دست رفت ، تیتر زدیم : " باز هم شانس و اقبال منجی ملوان در داربی گیلان " ! برای اینکه ابهامات این تیتر را از بین ببریم باید چند مورد که در داربی های گذشته اتفاق افتاده را بازگو کنیم …به داربی سه فصل قبل که برگردیم پنالتی رافخایی بازیکن ملوان در دقیقه نود در شهر انزلی را به یاد می آوریم که بر روی اشتباه مدافعین داماش به دست آمد تا ملوان از یک شکست خانگی فرار کند و بازی در دقایق پایانی مساوی شود. در بازی پیشین این دربی نیز در دقایق پایانی ضربه بهنام افشه با خوش شانسی از روی خط دروازه ملوان بیرون کشیده شد تا بازی مساوی نشود و پیروزی از آن ملوان شود. در دوره مربیگری نادر دستنشان در پگاه باز هم ملوان با خوش شانسی شکستی را متحمل نشد و در حالی که پنالتی بازیکن این تیم به گل تبدیل می شود ، ضربه پنالتی مهدوی دفع می شود و امین متوسل زاده در دقیقه 94 و در شرایطی کاملا استثنائی از دو قدمی دروازه ملوان توپ را به اوت می زند تا این بار هم بازی مساوی شود. این ها نمونه هایی از شانس و اقبال برای تیم ملوان بوده که به انضمام این بازی برای تیتر در نظر گرفتیم .

 

*فحاشی

از نقاط تاریک داربی ها می توان به فحاشی های بین هواداران دو تیم اشاره کرد . در بازی دور رفت این فصل در  انزلی به نظر می رسید برای چند درصدی هم که شده میزان فحاشی ها کاسته شده است ، اما با واکاوی دلایل کاسته شدن این شعارهای سنتی (به قول هواداران ملوان!) مسلما به هواداران داماش بر می گشت و در حالی که تماشاگران انزلیچی دست به شعارهای آلوده به فحش یک جانبه و دو جانبه می زدند و از تشویق تیم خود کاملا غافل بودند ، داماشی ها تنها یک شعار طعنه آمیز را زمزمه می کردند حال آنکه در داربی دور برگشت هواداران ملوان نسبت به تک تک شعارهای داماشی ها پاسخ می دادند که این باعث ادامه شعارهای آلوده به فحش از سوی هر دو گروه می شد و کار را به آنجا رساند که مصطفی حاجتی نیز با حرکت دست درخواست تشویق را از هواداران خودی داشت. برخلاف دیگر سایت های هواداری یک تیم قصد لاپوشانی و فریب خود را نداریم که بگوییم تیم به خوبی تشویق شد، اما مطمئنا دراین مقوله نمی توان تنها هواداران داماش را مقصر دانست چرا که سعه صدر آنها در بازی رفت با ایجاد تنش بیشتر از سوی هواداران ملوان در بازی برگشت پاسخ داده شد .

از دیگر نکات قابل توجه در مبحث شعارهای هواداران می توان به رکیک ترین فحاشی ها از سوی هواداران ملوان نسبت به داور مسابقه اشاره کرد و باید دید در حالی که بدترین اعتراض به داوری علی رغم سریال اشتباهات داوران بر علیه داماش (حتی در این دیدار نیز گل سالم حسین ابراهیمی آفساید اعلام شد) از سوی هواداران داماشی هو کردن داور بوده است کمیته انظباطی نسبت به این حرکت هواداران منتسب به ملوان چه واکنشی را نشان خواهد داد .

 

* میزان هواداران دو تیم در بازی رفت و برگشت فصل 91-1390

فلاش بک : استقبال هواداران داماش در بازی رفت علی رغم  اینکه تمامی منابع هواشناسی از وقوع بارندگی خبر می داد جالب توجه بود هر چند که نهایتا هوا صاف و آفتابی شد! هواداران داماش شهر باران با حس مسئولیت پذیری روابط عمومی باشگاه داماش با 47 دستگاه مینی بوس و اتوبوس به استادیوم تختی انزلی انتقال یافتند . تعداد زیادی از هواداران نیز با خودروهای شخصی و یا تاکسی خود را به استادیوم رساندند تا سکوی تیم مهمان جای سوزن انداختن هم نباشد و به حد انفجار برسد و بیش از 1200 داماشی در استادیوم 8 هزار نفری تختی انزلی حضور داشته باشند .

 

هزار هوادار ملوان

 

-حضور هواداران ملوان از دو هزار نفر تا … (!) از ادعاهای جالب توجه سایت های منتسب به تیم ملوان بوده است تا بدین شکل میزان هواداران تیم شهر همسایه را بیشتر از میزان هواداران داماش در بازی رفت نشان دهند . این ادعا که به نظر بیشتر به دروغ 13 شباهت دارد در حالی صورت می پذیرد که حتی یک عکس از نمای باز سکوی مهمان و هواداران ملوان در بازی جمعه گذشته از سوی این سایت ها منتشر نمی شود! کاری که ما پیش بینی اش را کرده بودیم و با مشاهده عکس فوق  و حسابی سرانگشتی کاملا می توان به عدد کمتر از 1000 رسید!

جالب است بدانید نهایت ظرفیت استاندارد سکوی میمهان 1200 نفر است که از این تعداد 578 صندلی در قسمت صندلی دار کوبیده شده است . با کسر سکوهای خالی از ظرفیت کل سکو باز هم به عددی کمتر از هزار می رسیم.

 

مطمئنا گذشت زمان آرشیو را پاک نخواهد کرد و به هر حال باید ببینیم در عرصه اطلاع رسانی واقعا به دنبال چه چیزی هستیم و با دروغ گفتن به خود می توانیم دست آوردی داشته باشیم یا خیر. در حالی که در اکثر دیدارهای ملوان در فصل جدید کمتر از دو هزار نفر از بازیهای این تیم دیدن می کنند ،  هواداران داماش در بازی برگشت و در شرایطی که در تعطیلات نوروز قرار داشتیم حضوری 15 هزار نفری داشتند تا بیشتر به این مسئله پی ببریم که داماش پس از تیم های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی چهارمین تیم پرهوادار لیگ برتر امسال است .

 

* کُری نوشت :

-آقا مگه استادیوم عضدی ، استادیوم خونگی داماش نیست؟ مگه میزبان نباید تعئین کنه؟

-شورای تامین : باید تو سردارجنگل بازی کنید!

-ای بابا عجب برفی شده ، با این وضع که نمیشه بازی کرد!

-صالح نیا : من اعتراض کردم نباید تو عضدی باشه واسه همین بازی رو عقب انداختیم و نمیذارم هم چهارم فروردین برگزار شه اونم تو عضدی !

-فدراسیون : چهارم فروردین ، استادیوم عضدی و لاغیر

-وارش اسپرت : آقای پورغلامی این درسته که شما تا شب قبل از بازی به دنبال تغییر مکان برگزاری مسابقه بودید؟ آیا تغییر مکان بازی به تیم میهمان هم ربط پیدا می کنه؟

-پورغلامی : بله دنبالش بودیم ولی آخرش حرف شما شد دیگه!

 

 

«فلاش بک به پس از فینال حذفی گذشته»

-ایول آبای رسیدیم فینال !
– آره، فصل بعد 6 امتیاز رفت و برگشت بازی با داماش به حساب ملوانه…!

 

ملوان انزلی 0-1 داماش گیلان

داماش گیلان 0-0 ملوان انزلی